İZMİR Hafif yağmurlu
İSTANBUL Parçalı Bulutlu
ANKARA -2° Parçalı Bulutlu

Han Bahar Çiçekleri Festivali tarihi yeniden canlandırdı

27 May 2015 , Çarşamba Büyükerşen'e misafir karşılama alayı

Han İlçesindeki tarihi atmosfere yeniden canlılık kazandırmak amacıyla düzenlenen 1. Bahar Çiçekleri Festivali yapıldı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğüyle yapılan festivalde, Rekreasyon Derneği sanatçılarının eserleri restore edilen tarihi Hüsrev Paşa Hamamı'nda sergilendi. Festivale katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'i ilçeye girişinde, "Misafir Karşılama Alayı' karşıladı.

Han yöresel kıyafetleriyle halk dansları ekibinin oynayarak eşlik ettiği karşılamada Büyükerşen, gelin arabasındaki gelini indirdi.

Büyükerşen yaptığı konuşmada, Han'ın uygarlıkların geçiş noktasında olduğunu ancak Türkiye'ye ve dünyaya tanıtılmamış çok sayıda esere sahip olduğunu hatırlatarak, " Bu eserleri ve Han'ın yöresel el ürünlerini mutlaka böyle etkinliklerle duyurmalıyız. Han, Eskişehir'in turizm merkezlerinden biri olmalıdır" dedi.

Han'da 1. Bahar Çiçekleri Festivali yapıldı. Han İlçesindeki tarihi atmosfere yeniden canlılık kazandırmak amacıyla düzenlenen 1. Bahar Çiçekleri Festivali iki gün sürdü. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğüyle ve Rekreasyon Derneği sanatçılarının çalışmaları sonucu Han'da festival süresince bir çok etkinlik gerçekleştirildi.

Festivale Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan ve vatandaşlar katıldı. Yılmaz Büyükerşen ilçeye girişinde, "Misafir Karşılama Alayı' tarafından, halk oyunları ile karşılandı. Büyükerşen, araçtan indikten sonra halk oyunları eşliğinde bir süre yürüdükten sonra, önde giden tarihi gelin arabasının içinden gelin indirme törenini gerçekleştirdi.

Rekreasyon Derneği sanatçılarının eserlerinin bulunduğu yeniden restore edilen tarihi Rüstem Paşa Hamamı'nı gezen Büyükerşen'e vatandaşlar ve sanatçılar büyük ilgi gösterdiler. Sergiyi gezdikten sonra Han Meydanına kurulan ve ilçenin geleneksel el işlerinin bulunduğu alanı gezen Büyükerşen'in en çok dikkatini üstü yün işlemeli sabunlar çekti.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Yılmaz Büyükerşen, Han'ın uygarlıkların geçiş noktasında olduğunu ancak, Türkiye'ye ve dünyaya tanıtılmamış çok sayıda esere sahip olduğunu hatırlatarak, " Bu eserleri gün yüzüne çıkartmalıyız. Han'ın sahip olduğu bu tarihi güzellikler ve yöresel el ürünlerini mutlaka etkinliklerle duyurmalıyız. Han, Eskişehir'in turizm merkezlerinden biri olmalıdır. Hanlı kadınlarımızın el emekleri, göz nurları olan işlemeler ve halılar çok güzel ve yöreye özgü. Onları Eskişehir'de ve Türkiye'de tanıtmak için çalışmalar başlattık. Böylece Hanlı kadınlarımız, kendilerine bir gelir elde edecekler" şeklinde konuştu.

İki gün süren festivalde Han'a gelen konuklar Rekreasyon Derneği sanatçılarının hazırladığı çeşitli etkinlikleri izlediler. Yöresel el ürünleri, içecekler ve yemeklerin de sunulduğu Bahar Çiçekleri Festivali her yıl düzenlenecek.

SON HABERLER

"Huzur Tablosu Daim Olsun"

İzciler Serindere Kanyonunu Keşfetti

Kentsel Dönüşüm Alanı'nda Tanıtım Ofisi Kuruldu

Türkiye'nin En Donanımlı "İÇME Suyu Kalite Kontrol Laboratuarı" Hizmete Girdi

Yeni Stadyuma Yeni Çıkış Yolu Geliyor...

Kirazlı Dere Mevkiine Altyapı Bağlantıları

Viranşehir Heyeti Karaman'a Geldi

Satranç Turnuvası Düzenlendi

Gençlik Eğitim Merkezleri Başarı Çıtasını Yükseltiyor

Hanımlar Spor Ve Kültür Merkezleri Tamamlanıyor