İZMİR Hafif yağmurlu
İSTANBUL Parçalı Bulutlu
ANKARA -2° Parçalı Bulutlu

Bursa yeniden "Yeşil' kimliğine kavuştu

30 Haziran 2015 , Salı Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa'ya yeniden "Yeşil Şehir' kimliği kazandıran ve kentin en büyük parkı olma özelliği taşıyan Hüdavendigar Kent Parkı, coşkulu bir törenle vatandaşların hizmetine sunuldu.

Restorasyonu tamamla­nan Eskişehir Han'ın ardından Bursa'nın en büyük kent parkı olan Hüdavendigar Kent Parkı, Sağlık Ba­kanı Mehmet Müezzi­noğlu'nun da katıldığı törenlerle hizmete açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'yı "Yeşil' kimliğiyle yeniden buluşturmayı ilke edindiklerini de hatırlatarak, "Yeşil Bursa'ya 510 bin metrekarelik alanıyla Hüdavendigar Kent Parkı'nı kazandırdık. Mevcut kültürpark­tan 70 bin metrekare daha büyük bir park olan Hüdavendigar Kent Parkı, yeşil alanları, sosyal ve spor aktivite alanlarıy­la bölge halkının ve Bursalıların nefes al­dığı bir yaşam merkezi olacak" dedi. 

Büyükşehir Belediyesi'nin Bursa'yı da­ha yaşanabilir ve sağlıklı hale getirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar kapsa­mında "Bursa'nın en büyük kent parkı' olma özelliği taşıyan Hüdavendigar Kent Parkı, coşkulu bir programla hizmete açıl­dı. Restorasyonu tamamlanan Eskişehir Han'ın ardından, Bursa'nın en büyük kent parkı Hüdavendigar Kent Parkı da Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun katılı­mıyla Bursalıların hizmetine sunuldu. 

"Bursa'nın en büyük parkı" 

Bursa'nın "yeşil' kimliğini yeniden ka­zanması amacıyla son 6 yılda 2 milyon metrekare yeşil alanı kente kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Bursa'nın en bü­yük kent parkı olan Hüdavendigar Kent Parkı'nı da coşkulu bir törenle hizmete açtı. Bir kısmı Osmangazi'de bir kısmı da Nilüfer'in Odunluk bölgesinde kalan ve yaklaşık 510 bin metrekarelik alana sahip olan Hüdavendigar Kent Parkı, dikilen 12 yaşın üzerinde 4 bin ağaç, 4000 lale ve sümbül, 1 milyonun üzerinde çiçek, yüz­me havuzu, tenis kortları, spor salonları, spor sahaları, Nilüfer Deresi'nin ıslah edil­mesi ve dere üzerine yapılan köprüleri ve göletleri ile adeta yeni bir yaşam alanına dönüştü. 

"Coşku "Sokak Oyunları Şenliği' ile baş­ladı" 

Hüdavendigar Kent Parkı'nın açılış töreni coşkusu, Bursa Kent Müzesi tarafından gerçekleştirilen "Sokak Oyunları Şenliği' ile başladı. Bursa'nın tüm ilçelerindeki okullardan gelen yaklaşık bin öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen şenlik, renkli görüntülere imzasını attı. Büyükşehir Be­lediyesi Kültür Sanat Danışmanı Ahmet Erdönmez, katılımcılara teşekkür belge­lerini verdi. 

"Hüdavendigar Kent Parkı'na yoğun ilgi" 

Bursa'nın en büyük kent parkı "Hüdaven­digar Kent Parkı'nın resmi açılış törenine ise Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Bursa Valisi Münir Karaloğlu ile AK Parti milletvekilleri İsmet Su ve Hüseyin Şahin'in yanı sıra AK Parti İl Başkanı Ce­malettin Torun, ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve çok sayıda vatandaş da katıldı. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Alte­pe, Bursa'yı sağlıklı ve modern bir gele­ceğe taşırken, kenti "Yeşil' kimliğiyle ye­niden buluşturmayı ilke edindiklerini de hatırlatarak, "Yeşil Bursa'ya yaklaşık 510 bin metrekarelik alanıyla Hüdavendigar Kent Parkı'nı da kazandırdık. Mevcut kül­türparktan 70 bin metrekare daha büyük bir park olan Hüdavendigar Kent Parkı, yeşil alanları, sosyal ve spor aktivite alan­larıyla bölge halkının ve Bursalıların nefes aldığı bir yaşam merkezi olacak" dedi. 

Projenin Mihraplı Park ile bütünleştiril­diğini ifade eden Başkan Altepe, Hüda­vendigar Kent Parkı'nın batı bölümünde spor alanları ve tesislerinin bulundu­ğunu da söyleyerek, "Nilüfer Deresi ve tasarlanan yapay gölet çevresinde seyir ve gezinti alanları, yeme-içme birimleri konumlandırıldı. Faaliyet birimlerinin olduğu yerlerden kontrollü girişler ve­rildi ve tüm parkın kentle bütünleşmesi sağlandı. Otopark alanının da bulunduğu Hüdavendigar Kent Parkı, kapsamlı spor ve dinlence faaliyetlerinin bulunduğu bir mekan olarak bölgeye ayrı bir değer kat­tı" diye konuştu. 

"510 bin metrekarelik yaşam merkezi" 

Hüdavendigar Kent Parkı'nda yaklaşık 200 dekarlık yeşil alanın bulunduğunu belirten Başkan Altepe, 4 km'lik su ke­narı gezinti alanı da bulunan parkta açık aktivite ve piknik alanları, gölet, çocuk oyun ve spor alanları, yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları, meydanlar, dinlenme ve seyir alanları, otopark alanları taşıt, yaya ve servis yolları ile seyir terası ve köprü­leri, gözlem kuleleri, ağaçlı meydan, çim alanlar, dinlenme alanları, çiçeklik alanlar ve bitki gösteri alanları, giriş meydanları ve duvarları, çok sayıda ağaç park ge­nelinde dikilmiş ve çevresinde oturma alanları düzenlendiğini kaydetti. Başkan Altepe, 510 bin metrekarelik alanda biyo­lojik gölet, 5 cafe, 1 kapalı yüzme havuzu, 2 kapalı tenis kortu, 15 adet açık tenis kortu, 7 basketbol sahası, 6 halı saha, 7 çocuk oyun alanı, 16 büfe, 4 giriş kapısı ve Nilüfer Deresi üzerinde 3 adet yaya köprüsü ve çevre düzenlemesi yapıldığını da anlattı. 

Başkan Altepe, yaklaşık 400 bin metre­karelik alanın çimlendirildiğini, 5 binin üzerinde ağacın da dikiminin yapıldığını ifade etti. Başkan Altepe, parkın toplam maliyetinin de 42 milyon TL olduğunu sözlerine ekledi. 

"Bakan Müezzinoğlu'ndan gençlere spor yapın çağrısı" 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da konuşmasında, Bursa'nın değerine değer katan Büyükşehir Belediye Başkanı Re­cep Altepe'ye teşekkür ederek, "Sağlıklı bireylerden oluşan sağlıklı toplumları hedeflerken, sağlıklı şehirleri de önemsi­yoruz. Bursa'nın yeşil kimliğini bu parkla daha da pekiştiren Başkan Altepe'ye teşekkür ediyorum. Daha önce burada yürüyüş ve spor yapma imkanı buldum. Gençler ve çocuklarımız başta olmak üzere tüm Bursalılar, sağlıklı beslensinler ve spor yapsınlar" diye konuştu. 

Bursa Valisi Münir Karaloğlu da Hüda­vendigar Kent Parkı'nda zaman zaman spor yaptığını söyleyerek, Bursa'nın her alanda olduğu gibi yeşil değerini de ya­tırımlarıyla artıran Başkan Altepe'yi teb­rik etti. 

Osmangazi Beledi­ye Başkanı Mustafa Dündar ise Osmanga­zi'deki yeşil alan ora­nının son yıllarda da­ha da arttığına işaret ederek, Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışmalarla kent merkezindeki yeşilin daha da öne çıkarıldığını ifade etti. 

Konuşmaların ardından Bakan Müezzi­noğlu, Vali Karaloğlu ve Başkan Altepe, protokol üyeleriyle birlikte kurdele kese­rek Hüdavendigar Kent Parkı'nın açılışını gerçekleştirdi. 

"Gençlik konseri" 

Coşkulu programın son bölümü olan "Gençlik Konseri'nde ise "İncir' şarkı­sı ile ünlenen İlyas Yalçıntaş ve Enbe Orkestrası aynı sahneyi paylaştı. Usta sanatçı Behzat Gerçeker'in şefliğinde sahneye çıkan Enbe Orkestrası ve İlyas Yalçıntaş, en güzel şarkılarını Bursalı hayranlarının korosu eşliğinde seslen­dirdi. Muhteşem konser, Hüdavendigar Kent Parkı'nda keyifli ve eğlenceli gö­rüntülere sahne oldu. 

SON HABERLER

"Huzur Tablosu Daim Olsun"

İzciler Serindere Kanyonunu Keşfetti

Kentsel Dönüşüm Alanı'nda Tanıtım Ofisi Kuruldu

Türkiye'nin En Donanımlı "İÇME Suyu Kalite Kontrol Laboratuarı" Hizmete Girdi

Yeni Stadyuma Yeni Çıkış Yolu Geliyor...

Kirazlı Dere Mevkiine Altyapı Bağlantıları

Viranşehir Heyeti Karaman'a Geldi

Satranç Turnuvası Düzenlendi

Gençlik Eğitim Merkezleri Başarı Çıtasını Yükseltiyor

Hanımlar Spor Ve Kültür Merkezleri Tamamlanıyor