İZMİR Hafif yağmurlu
İSTANBUL Parçalı Bulutlu
ANKARA -2° Parçalı Bulutlu

Fransa'dan örnek alındı, Fransa'ya örnek oldu

30 Haziran 2015 , Salı Fransa'nın Chalette Sur Loing Belediyesi'nden Bursa'ya gelen heyet, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'i ziyaret ederek, Nilüfer'de uygulanan projeler hakkında bilgi aldı.

Nilüfer Belediye­si'nin Fransa'da­ki kardeş şehri Chalette Sur Loing Belediyesi Başkan Yardım­cıları Laurianne Delaporte, Musa Öztürk ve bera­berindeki heyet çeşitli incelemelerde bulunmak için Nilüfer'i ziyaret etti. Fransa'dan gelen heyet ilk olarak Bozbey'in Chalette ve Japonya'daki kardeş kentlerinden örnek alarak hayata geçirdiği Dernekler Yerleş­kesi'ni inceledi. Nilüfer'de bulunan Der­nekler Yerleşkesi'nin Fransa'dakinden daha kapsamlı olduğunu kaydeden he­yet daha sonra Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile Halk Evi'nde bir ara­ya geldi. Heyete Nilüfer'de uygulanan projeleri aktaran Başkan Bozbey, ortak çalışmalar yapmak istediklerini belirtti. Dernekler Yerleşkesi'nin yapım aşama­sından da söz eden Bozbey, geçtiğimiz haftalarda yeni bir yerleşkenin daha temelinin atıldığını söyledi. Mustafa Bozbey, "Katılımcılık konusunda Chalet­te bizden önde. Temellerini katılımcılık anlayışıyla attığımız Dernekler Yerleş­kesi projesini biz ilk olarak Chalette ve Japonya'dan kardeş şehirlerimizi örnek alarak yaptık. İlk zamanlarda dernekle­rimiz dolap derneği olmak istemediler fakat kısa süre sonra yüz altmışa yakın derneğimiz bu alanı kullanmaya başladı ve "Demokrasinin kalbi' olarak adlandır­dığımız alanın yapımında Chalette bizi tetiklemiş oldu" diye kaydetti. 

"Kadınlar da demokrasinin 

tadına varacak" 

Geçtiğimiz haftalarda Karaman Mahalle­si'nde yeni bir Dernekler Yerleşkesi'nin temelinin de atıldığını söyleyen Başkan Bozbey, sadece Nilüferli kadınların ya­rarlanabileceği bir yerleşke için de çalış­maların sürdüğünü belirtti. Bozbey, "Ni­lüfer'de köy kadın dernekleri ve sanatla uğraşan kadınlarımız var. Kadınları evde tutan değil, elinden tutan bir anlayış­la hayata geçireceğimiz projede Kadın Dernekler Yerleşkemiz olacak. Yerleşke­nin en alt katının bir tarafında köy kadın derneklerimiz ürünlerini satacak, diğer bir tarafında ise sanatla uğraşan kadın­larımız faaliyetlerini sürdürecek. Farklı­lıkları Nilüfer'de yaşatma anlayışıyla da yerleşkenin üst katında ise kadın ve ço­cuklara yönelik eğitimler düzenlenecek bir alan bulunacak" şeklinde konuştu. 

İnceleme için Nilüfer'e gelen Chalette Sur Loing Belediyesi Başkan Yardımcısı Musa Öztürk de Dernekler Yerleşke­si'ne hayran kaldıklarını belirtti. Musa Öztürk, "Dernekler Yerleşkesi'ni bizden örnek aldınız ancak şuan bize örnek olacak durumda' şeklinde ifade etti. iki kardeş kent arasında kardeşlik bağları­nın artması için ortak projeler hazırlan­ması gerektiğinin de altını çizen Öztürk, personel değişimi yapmak istediklerini söyledi. 

Chalette Sur Loing Belediyesi Başkan Yar­dımcısı ve Şehir Planlama Görevlisi Musa Öztürk, Başkan Yardımcısı ve kardeş şe­hirler görevlisi Laurianne Delaporte, Ser­visler Genel Müdürü Martine Flot, Barış ve Kültür Müdürü Frederic Pay, Başkan Kabine Sorumlusu Sylvie Masse ve ACO­TAN Derneği'nden Yetfik Durmaz'dan oluşan heyet, Nilüfer'de Dernekler Yer­leşkesi'nin yanı sıra Nilüfer'in kültür, sa­nat alanlarını ve kırsal bölgelerini gezerek çeşitli incelemelerde bulundu. 


SON HABERLER

"Huzur Tablosu Daim Olsun"

İzciler Serindere Kanyonunu Keşfetti

Kentsel Dönüşüm Alanı'nda Tanıtım Ofisi Kuruldu

Türkiye'nin En Donanımlı "İÇME Suyu Kalite Kontrol Laboratuarı" Hizmete Girdi

Yeni Stadyuma Yeni Çıkış Yolu Geliyor...

Kirazlı Dere Mevkiine Altyapı Bağlantıları

Viranşehir Heyeti Karaman'a Geldi

Satranç Turnuvası Düzenlendi

Gençlik Eğitim Merkezleri Başarı Çıtasını Yükseltiyor

Hanımlar Spor Ve Kültür Merkezleri Tamamlanıyor