İZMİR Hafif yağmurlu
İSTANBUL Parçalı Bulutlu
ANKARA -2° Parçalı Bulutlu

Gaziantep nohut üretiminde Türkiye'nin merkezi oluyor

30 Haziran 2015 , Salı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kenti Türkiye'nin nohut merkezi haline getirmek ve kaliteli nohutun yetişmesi için çalışmalara başladı.

Gaziantepli çift­çilere destek olarak, onların kaliteli ürün ye­tiştirmesi için çeşitli yardım­larda bulunan Büyükşehir Be­lediyesi, şimdi de Araban ve Yavuzeli'ni Türkiye'nin nohut merkezi yapmak için harekete geçti. Bu kapsam­da Kahramanmaraş Tarımsal Araştırma Enstitüsünün geliştirdiği aksu atlı nohut çeşidinin bölgeye uyumu ve veriminin öğrenilmesi için pilot olarak seçilen Ya­vuzeli ilçesinde ekimi yapıldı. Bu çerçe­vede Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbra­him Yılmaz ve beraberindeki heyet, ha­sadı yaklaşan ürünün yetiştirildiği Yavu­zeli Yöreli köyünü ziyaret etti. Ziyarette nohutu inceyelen Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, üründen düşük maliyetle yüksek verim elde edildiğini söyledi. 

"Çiftçilere yüzde elli 

nohut tohumu desteği" 

Makinalı hasada da uygun olan ürün çeşidinin Araban ve Yavuzeli'nde yetiş­tirilmesi için çalışmalara başladıklarını dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu: "Ga­ziantep Büyükşehir Belediyesi olarak Araban ve Yavuzeli bölgesini nohut üretiminde öne çıkarmak istiyoruz. Bu bölgeyi Türkiye'de nohut denince akla ilk gelen bölge haline getirmeye çalı­şıyoruz. Bu amaçla çalışmalar yapıyo­ruz. Şu anda Kahramanmaraş Tarımsal Araştırma Enstitümüzün geliştirdiği aksu atlı nohut çeşidinin demasasyo­nunun kurulduğu bahçedeyiz. Bu çeşit bölgeye uyum sağlayan bir çeşit olarak gözüküyor. Kuraklığa dayanıklı, verimi yüksek makinalı hasada da uygun bir çeşit olarak gözüküyor." 

Yılmaz, düşük maliyetle yüksek verim elde edilen aksu atlı nohut çeşidinin çift­çilere yüzde 50 hibe desteğiyle vermeyi planladıklarının sözlerini ekledi. 

SON HABERLER

"Huzur Tablosu Daim Olsun"

İzciler Serindere Kanyonunu Keşfetti

Kentsel Dönüşüm Alanı'nda Tanıtım Ofisi Kuruldu

Türkiye'nin En Donanımlı "İÇME Suyu Kalite Kontrol Laboratuarı" Hizmete Girdi

Yeni Stadyuma Yeni Çıkış Yolu Geliyor...

Kirazlı Dere Mevkiine Altyapı Bağlantıları

Viranşehir Heyeti Karaman'a Geldi

Satranç Turnuvası Düzenlendi

Gençlik Eğitim Merkezleri Başarı Çıtasını Yükseltiyor

Hanımlar Spor Ve Kültür Merkezleri Tamamlanıyor