İZMİR Hafif yağmurlu
İSTANBUL Parçalı Bulutlu
ANKARA -2° Parçalı Bulutlu

Balçova'nın Afet Gönüllüleri

30 Haziran 2015 , Salı Balçova Belediyesi bünyesinde kurulan ve afet zamanlarında yerel kurtarma faaliyetleri yapacak olan Mahalle Afet Gönüllüleri, yeni katılımlarla büyüyor. Yeni gönüllüler tatbikatlarda uygulamalı eğitim alarak olası bir afette yapmaları gerekenleri öğrendiler.

Balçova Belediyesi'nin 2006 yılında kur­duğu Mahalle Afet Gönüllüleri, afetlere hazırlıklı olmak için tatbikatlarına ve yeni üye alımlarına devam ediyor. 9 yıl­da 500 gönüllünün eğitim aldığı proje kapsamında son olarak 90 Balçovalı da­ha afet gönüllüsü oldu. AFAD, Kızılay, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Da­ire Başkanlığı ve TRAC (Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti) tarafından desteklenen proje ile gönüllüler olası bir afet anında yapmaları gerekenle­ri uygulamalı olarak öğrendi. Yaşları 20 ile 50 arasında değişen 90 Balçovalı 1 ay boyunca gördüğü eğitimin ana konula­rın başında yardım gelene kadar afet bölgesinde ilk yardım ve koordinasyon sağlamak konuları oldu. 

"Dersler bir ay sürdü" Balçova Gönüllülerinin aldığı eğitim de afet öncesi, süresince ve sonrasında ya­pılacaklar, ilk yardım, solunum tıkanma­ları, kanama ile şok anında ilk yardım, kırık ile çıkıklara müdahale, yanma, don­maya müdahale anlatıldı. İzmir Büyük­şehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, deprem simülasyonunda temel yangın önlemleri, söndürme dersleri verdi. AFAD alet ve ekipmanlarla acil durum­larda neler yapılması gerektiğini anlatır­ken, Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) ise telekominikasyon sistemleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Türkiye'nin deprem gibi afetler açısın­dan riskli bir bölgede olduğunu ifade eden Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, "Biz bu gerçekten ha­reketle hazır­lıklarımızı her zaman en üst seviyede tutu­yoruz. İlçemizde 3 adet Acil Durum Konteyneri hazırladık. İçinde tüm alet ve ekipman­lar hazır olarak bulunuyor. Afet anında nerede bu devlet, nerede bu millet de­mekle olmuyor. Her vatandaşımız gelip bu gönüllü sistemin içine girebilir" diye konuştu. Balçovalı Gönüllüler önümüz­deki günlerde yapılacak törenle birlikte sertifikalarını alacak. 

SON HABERLER

"Huzur Tablosu Daim Olsun"

İzciler Serindere Kanyonunu Keşfetti

Kentsel Dönüşüm Alanı'nda Tanıtım Ofisi Kuruldu

Türkiye'nin En Donanımlı "İÇME Suyu Kalite Kontrol Laboratuarı" Hizmete Girdi

Yeni Stadyuma Yeni Çıkış Yolu Geliyor...

Kirazlı Dere Mevkiine Altyapı Bağlantıları

Viranşehir Heyeti Karaman'a Geldi

Satranç Turnuvası Düzenlendi

Gençlik Eğitim Merkezleri Başarı Çıtasını Yükseltiyor

Hanımlar Spor Ve Kültür Merkezleri Tamamlanıyor