İZMİR Hafif yağmurlu
İSTANBUL Parçalı Bulutlu
ANKARA -2° Parçalı Bulutlu

Kahramanlar önce öğrendi sonra temizledi

30 Haziran 2015 , Salı Çevrenin korunması ve geridönüşüm konusunda değişik paydaşlarla çeşitli projeler üreten Çankaya Belediyesi, son olarak ilkokul ve üniversite öğrencilerinin birlikte çalıştığı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.


 ankaya Belediyesi, Ha­cettepe Üniversitesi Atık Yönetim Toplulu­ğu ile Fevzi Özbey İlk ve Orta Okulu'nda eğitim gören 44 öğrencinin kurduğu Yeryüzü Kahramanları (Heroes of the Earth) Topluluğu'nun işbirli­ğiyle gerçekleştirilen renkli ve keyifli bir çevre etkinliğini ağırladı. Etkinliğe Çankaya Belediye Başkan Yar­dımcısı Anıl Sevinç de katıldı. Sevinç, çocuklarla birlikte eğitim istasyonlarını gezdi ve etkinlikte eğitmen olarak görev yapan Hacettepe Üniversitesi Atık Yöne­tim Topluluğu öğrencilerinden bilgi aldı. 

Ahlatlıbel Tesisleri ve ODTÜ Ormanı'nın birleşim noktasında, doğayla iç içe ya­pılan etkinlikte, "Yeryüzü Kahramanı" çocuklar önce abla ve ağabeylerinden geri dönüşüm ve çevrenin korunması hakkında, oyunlarla renklendirilmiş bir eğitim aldılar; daha sonra hep birlikte doğadan geri dönüştürülebilir katı atık­ları topladılar. 

"Oyun ve eğitimle çevre bilinci" 

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cem Gerçek'in proje danışman­lığında Katı Atık Yönetimi Bölümü öğ­rencisi 11 gencin kurduğu Atık Yönetim Topluluğu, ormanda kurdukları dört de­ğişik bilim istasyonunda çocuklara biyo­lojik madde döngüsü, katı atık döngüsü ve çevrenin korunması hakkında, oyun­larla renklendirilmiş bilgiler verdi. 

İki farklı kuşağı buluşturan oyun ve eği­tim çalışmasıyla ilgili bilgi veren Hacette­pe Üniversitesi Sema Takmaz, geçtiğimiz yıl yine Çankaya Belediyesi işbirliğiyle benzer bir etkinlik yaptıklarını söyledi. "Daha önceki gibi bu çalışmamız da ço­cukların ilgisini oyun yoluyla çekecek; bilgiyi kendilerinin bulmasını ve dolayı­sıyla bu bilginin kalıcı olmasını sağlaya­cak bir yaklaşımla hazırlandı. Çocuklar, dört farklı istasyonda, geri dönüşümün hemen her safhasını yaşlarına uygun bi­çimde öğreniyorlar. Hem eğleniyor hem de içlerindeki yaratıcı gücü ortaya çıka­rıyorlar" dedi. 

44 öğrencinin, 11 öğretmenle 4 ayrı is­tasyonda dönüşümlü olarak yaptığı eği­tim yaklaşık bir saat sürdü. Daha sonra hem çocuklar hem de üniversiteli abla ve ağabeyleri ellerine eldivenleri geçirip çöp topladılar. 

SON HABERLER

"Huzur Tablosu Daim Olsun"

İzciler Serindere Kanyonunu Keşfetti

Kentsel Dönüşüm Alanı'nda Tanıtım Ofisi Kuruldu

Türkiye'nin En Donanımlı "İÇME Suyu Kalite Kontrol Laboratuarı" Hizmete Girdi

Yeni Stadyuma Yeni Çıkış Yolu Geliyor...

Kirazlı Dere Mevkiine Altyapı Bağlantıları

Viranşehir Heyeti Karaman'a Geldi

Satranç Turnuvası Düzenlendi

Gençlik Eğitim Merkezleri Başarı Çıtasını Yükseltiyor

Hanımlar Spor Ve Kültür Merkezleri Tamamlanıyor